Elfelejtett jelszó
hu en

Járomspórás gombák genetikai és molekuláris vizsgálata

Laborvezető: Dr. Papp Tamás - Szegedi Tudományegyetem, Mikrobiológiai Tanszék, e-mail: pappt@bio.u-szeged.hu

Tudományos munkatársak:

Dr. Nyilasi Ildikó - Szegedi Tudományegyetem, Mikrobiológiai Tanszék, e-mail: nyilasiildi@gmail.com

Dr. Csernetics Árpád - Magyar Tudományos Akadémia - Szegedi Tudományegyetem, Mikrobiológiai Tanszék, e-mail: csernetics.arpad@gmail.com

Dr. Nagy Gábor - Szegedi Tudományegyetem, Mikrobiológiai Tanszék, e-mail: nagygab86@gmail.com


Kutatási témák:

Terpénbioszintézis járomspórás gombákban (Témavezető: Dr. Papp Tamás, Dr. Csernetics Árpád, Dr. Nagy Gábor)

A terpén-bioszintézis olyan alapvető biológiai folyamatokra gyakorol hatást, mint a membránszerkezet biztosítása, a gombaellenes szerekkel szembeni érzékenység, a morfogenezis, a dimorfizmus, a különböző környezeti változásokhoz történő alkalmazkodás és a programozott sejthalál hátterében álló folyamatok szabályozása. A Tanszék kutatói a bioszintetikus út genetikai hátterének, szabályozásának és funkciójának feltárása mellett különböző terpén metabolitok (pl. karotinoidok, ergoszterin, ophiobolinok) képződését és hatását, valamint a termelés módosításának lehetőségeit is vizsgálják. A biológiai hatással rendelkező anyagcseretermékek szintézisének és hatásának vizsgálata a kiemelt kutatási területek közé tartozik.

Humán patogén járomspórás gombák: virulencia, gazda-patogén kapcsolatok és rezisztencia (Témavezető: Dr. Papp Tamás, Dr. Csernetics Árpád, Dr. Nagy Gábor)

A járomspórás gombák halálos kimenetelű fertőzések kórokozói lehetnek (ún. zigomikózisok). Rezisztensek számos a klinikumban alkalmazott gombaellenes hatású szerre, ezért gyakran az antifungális terápia mellett műtéti beavatkozásra is szükség van. A zigomikózisok a gombafertőzések kevéssé vizsgált területe, ugyanakkor a járomspórás gombák gazda-patogén kapcsolatainak tanulmányozása hosszú távon hozzájárulhat egy új, hatékony antifungális terápia fejlesztéséhez.

Más talajlakó, potenciálisan patogén gombák vizsgálata során született hipotézis szerint a patogén gombák virulenciája az emlős sejtekre a környezeti ragadozókkal (pl. amőbákkal) szemben alkalmazott túlélési stratégiák adaptációjának a következménye. Terveink között szerepel a járomspórás gombák és fagociták/amőbák közötti interakciók átfogó és összehasonlító vizsgálata. Célul tűztük ki, hogy megvizsgáljuk a járomspórás gombák lehetséges virulencia faktorait, valamint nem-konvencionális in vivo modell rendszereket dolgozzunk ki a virulencia potenciál vizsgálatára. Céljaink között szerepel továbbá antifungális hatású szerekkel szemben alkalmazott, lehetséges rezisztencia mechanizmusok vizsgálata is.

Járomspórás gombák zsírsav-bioszintézise (Témavezető: Dr. Nyilasi Ildikó, Dr. Papp Tamás)

A járomspórás gombák közé tartozó Mortierella és Umbelopsis fajok nagy mennyiségben termelnek olyan többszörösen telítetlen ω-6 és ω-3 zsírsavakat (pl. γ-linolénsav, olajsav, arachidonsav, eikozapentaénsav), melyek a növényi és állati olajok alternatívái lehetnek. Kutatásunk egyrészt a különböző törzsek zsírsavhozamának és zsírsavösszetételének feltérképezését, másrészt a zsírsav-bioszintézisben résztvevő deszaturáz és elongáz enzimeket kódoló gének azonosítását és klónozását célozzák. Célunk ezenkívül a zsírsavtermelés genetikai módosítása is, melynek eredményeképp zsírsavtúltermelő és megváltozott zsírsavprofilú törzsek előállítását tervezzük a genetikai módosításhoz szükséges szelekciós és transzformációs rendszerek kidolgozásával, illetve adaptálásával párhuzamosan.