Elfelejtett jelszó
hu en

Vitaindító

VITAINDÍTÓ A MAGYAR GOMBANEVEK HASZNÁLATÁRÓL

[megjelent a Mikológiai Közlemények, Clusiana 51(2) számában]

Folytonos bizonytalanság forrása a gombászok körében, hogy egy-egy gomba­fajnak mi a helyes magyar neve. A legnagyobb problémát az okozza, hogy számos könyvben ugyanaz a faj más-más néven szerepel, és nincs olyan autentikus kiadvány, ami egyértelmű választ adna arra a kérdésre, melyik nevet tekinthetjük helyesnek. A kezdő gombászoknak és a gombatanfolyamok tanulóinak rendkívül nagy nehéz­séget okoz a különböző nevek használata, különösen akkor, ha ezeket a tudományos (latin) nevekkel együtt próbálják megtanulni (nem beszélve arról a problémáról, hogy a latin nevek és a fajok meghatározása is folyamatosan változik). A hozzáértő szak­emberek sincsenek egy véleményen a magyar gombanevek használatát illetően, ugyan­akkor sürgető igényként merül fel, hogy megpróbáljunk egységes álláspontot kiala­kítani, és megnyugtatóan lezárhassuk ezt a folyamatosan fennálló bizonytalanságot.

Nyilvánvaló, hogy a megoldás egy olyan magyar gombanévlista publikálása len­ne, ami tiszta helyzetet teremthetne, és amit a jövőben etalonnak tekinthetnénk. Ilyen próbálkozások már eddig is történtek (utalok itt a Priszter Szaniszló-féle „Magyar növénynevek” szótárában szereplő gombaelnevezésekre, és az ez alapján, a Magyar Mikológiái Társaság által kiadott latin-magyar gombaszótárra), de ezek egyrészt hi­ányosak, másrészt nem korszerűek, és számos zavart, ellentmondást tartalmaznak.

Társaságunknak, mint az egyetlen olyan hazai szervezetnek, amely a nagy gomba­nevezéktanban és a gombaismeretben élenjáró szakembereket tömöríti, kötelessé­gének kell éreznie ennek a feladatnak a megoldását. Ez azonban csak úgy valósítható meg sikeresen, ha a tudományos közösség konszenzusra jutva egységes elvek alap­ján szerkeszti meg a gombanévlistát. Ennek a célnak az érdekében vitát indítunk fo­lyóiratunk hasábjain, amely során összegyűjtjük azokat a szakmai érveket, vélemé­nyeket, amelyek a következő kérdések eldöntését szolgálhatják.

1) Mi az értelme, szerepe, feladata a magyar gombaelnevezéseknek?

2) Mennyire kell követnie a magyar gombaneveknek a tudományos rendszertani felosztást és a latin elnevezéseket?

3) Hogyan vegyük figyelembe a hagyományos népi gombaneveket?

Kérjük kollégáink, tagtársaink hozzászólását, véleményét a fenti témákról. Ezeket folyóiratunk következő számában jelentetjük meg, tehát akinek mondanivalója van ezekben a kérdésekben, kérjük, hogy azt röviden megfogalmazva 2013. május 31-ig elektronikus úton a hungmikologia@gmail.com e-mail címre vagy postán társasá­gunk címére (1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/c) szíveskedjék beküldeni. A vélemények összegzéseképpen a 2013. évi első folyóiratszámban vitazáró írást je­lentetünk meg, ami leszögezi azokat az alapelveket, amelyek szerint az új gomba­névlistát megszerkesztjük, és aminek kiadására a társaság elkötelezi magát.

 

Dr. Jakucs Erzsébet, az MMT elnöke