Elfelejtett jelszó
hu en

Indul a Funga Hungarica program

Ismertetés a Funga Hungarica adatbázisról

Magyarországon Bohus Gábor, Kalmár Zoltán és Ubrizsy Gábor „Magyarország kalaposgombáinak meghatározó kézikönyve” (Akadémiai Kiadó,1951) c. műve óta nem jelent meg hasonló igényű, teljességre törekvő tudományos áttekintés a hazai nagygombákról. Az azóta megjelent publikációk csak egy-egy részterület feldolgozását tűzték ki célul és nagyon sok a szórványos, egymásnak ellentmondó adat, aminek a nagy része mára már szükségszerűen el is avult. Egy nagyobb  szabású, korszerű mű megjelenését az is gátolja, hogy szinte áttekinthetetlenek a hazai gyűjtési adatok. Ezért a hazai mikológiai kutatások további fejlődése, a természetvédelem és az amatőr gombászok egyre bővülő tábora egyaránt igényelné a hazai nagygombákról szerzett eddigi tudásunk összegzését, ami biztos tudományos alapját képezné a jövő feladatainak.

2013-ban ezért a Magyar Mikológiai Társaság (MMT) vezetősége döntött egy hazai nagygomba adatbázis, a Funga Hungarica létrehozásról, ami összegezné a Magyarországon eddig gyűjtött nagygombák hiteles, tudományos adatait a korszerű rendszertani és nevezéktani kívánalmaknak megfelelően. A feladat elvégzését, mint egyetlen, autentikus hazai szakmai szervezet, az MMT vállalja. Ez egy nagy volumenű, több évre tervezett munka, aminek elvégzéséhez az összes hazai szakember összefogására szükség van. A munka megindításához támogatást nyertünk a Vidékfejlesztési Minisztérium Zöld Forrás pályázatán, a program további finanszírozását pedig további pályázatokból és saját forrásainkból kívánjuk megvalósítani. Az adatbázis létrehozásának célja a hazai bazídiumos nagygombák (Agaricomycotina) bizonyított, tehát herbáriumi mintával is rendelkező példányai taxonómiai és lelőhelyi adatainak összegyűjtése egy korszerű, tudományos, interaktív, online feltölthető adatbázisba, ami minden, a jövőben végzendő kutatómunkának eddig hiányzó alapját képezhetné és alkalmas lenne természetvédelmi és ismeretterjesztő célú adatszolgáltatásra is. Az adatbázisba szeretnénk a mintegy 3-3500 fajra becsült hazai bazídiumos nagygomba adatait (taxonómiai helyzet, gyűjteményi azonosító, pontos lelőhelyi adatok, életmód, ehetőség, veszélyeztetettség, védettség és irodalmi adatok) feltölteni mindazon gyűjtemények bevonásával, amelyek tudományos igényűek. Ezek között sok magángyűjtemény is szerepel. Az adatbázist kiépítése a leggyakrabban használt MySQL alapú, DRUPAL rendszerben történik, vagyis az adatbázis kompatibilis lesz más futó rendszerekkel. Az adatok hozzáférését több jogosultsági szinten tervezzük. Lesz egy ismeretterjesztő (látogató) szint, ami teljesen nyilvános lesz (ezt honlapunkról is elérheti bárki a jövőben) és a hazánkban előforduló fajok taxonómiai jellemzőire, élőhelyi tulajdonságaira, az adatbázisban szereplő rekordszámára, védettségi helyzetére és megyei szintű földrajzi előfordulására vonatkozó adatokat fogja tartalmazni. A részletes adatok (település, geo-koordináták, szubsztrárum, stb.) kutatási célra lesznek felhasználhatók külön regisztrációhoz és engedélyhez kötött jogosultsággal,, meghatározott feltételekkel. Az adatbázis kiépítése jelenleg kísérleti szakaszban van, de remélhetőleg hamarosan megkezdődik a rendszer tesztelése és még ebben az évben az adatok feltöltése is, aminek első eredményeiről a közeljövőben tájékoztatjuk a nagyközönséget Társaságunk honlapján.  

A „Magyarország nagygomba adatbázisának, a Funga Hungarica kialakításának megkezdése és erre alapuló ismeretterjesztés” c. projekt a Vidékfejlesztési Minisztérium Zöld Forrás programja támogatásával valósul meg